انواع گیتار

از بزرگترین مشکلات علاقمندان به گیتار در زمان شروع انتخاب سبک و یا به گفته ی صحیح تر مکتب نواختن است.در ابتدا بهتر است شما نوع گیتار خود را انتخاب کنید.شما به کدام گیتار علاقمند هستید؟
کلاسیک – فلامنکو – پاپ – الکتریک – بیس – آکوستیک و ….
یا اصلا شاید نمی دانید این سبکها دقیقا چه هستند تا بتوانید انتخاب کنید.خوشبختانه میتوانید اینجا به پاسخ صحیح دست پیدا کنید.در ادامه مختصری از هر کدام از سبکهای گیتار برای شما توضیح خواهم داد.

گیتار فلامنکو (اسپانیش)

این سبک با سازی همنام خودش (گیتار اسپانیش) نواخته می شود.
این گیتار دارای 3 سیم فلزی و 3 سیم نایلونی است و بدنه اش از چوب ساخته می شود.
این مکیب گیتار همانطور که از نامش مشخص است از کشور اسپانیا آمده است.دقت داشته باشید که نام صحیح این مکتب نوازندگی گیتار فلامنکو(flamenco) می باشد که به غلط به آن فلامینگو می گویند.
که همانطور که خودتان می دانید این کلمه نام گونه ای پرنده است و نه یک مکتب موسیقی .
فلامنکو با انگشت نواخته می شود.موسیقی فلامنکو مانند موسیقی ایرانی یک نوع موسیقی دستگاهی به شمار می آید.
در واقع سیستم نت نویسی برای فلامنکو فقط از این رو اختراع شده تا بتوان آثار فلامنکو را مکتوب کرد وگرنه از قوانین ضربی عمومی موسیقی پیروی نکرده و قوانین ریتمیک مخصوص به خود را دارد.
از نوازندگان بزرگ فلامنکو می توان به پاکو دلوچیا،خوان مارتین،پاکو پنیا و … اشاره کرد که با شنیدن قطعات این اساتید فلامنکو شما می توانید دید نسبتا خوبی به سبک فلامنکو پیدا کنید.
اصولا شناخت و انتخاب یک مکتب موسیقی برای هر سازی صرفا از طریق شنیدن امکان پذیر است و توضیحی نیست.بنا بر این اگر شما علاقمند به انتخاب ساز یا سبک هستید باید در قطعات مربوط به آنسبک یا ساز جستجو کنید.به همین دلیل در هر سبک به چندین نام از اساتید آن مکتباشاره خواهیم کرد.

گیتار کلاسیک

این سبک گیتار با گیتاری همنام با خودش(گیتار کلاسیک) که بسیار زیاد به گیتار اسپانیش شباهت دارد نواخته می شود.
در واقع فقط از نگاه یک گیتار ساز و یا یک نوازنده حرفه ای این دو گیتار با هم تفاوت دارند و هر کسی متوجه نخواهد شد.
اما در واقع تفاوت اصلی این دو ساز در جنس صدای آنهاست.گیتار کلاسیک صدایی لطیف تر نسبت به گیتار فلامنکو دارد که البته باز هم انتخاب ساز به سلیقه آن نوازنده بر می گردد.
اصولا در ابتدای کار اگر شما قصد خریدن ساز دارید از مدرسی که به فنون انتخاب ساز آشناست بهره بگیرید.
با گیتار کلاسیک قطعات کلاسیک نواخته می شود.قطعاتی ازآهنگسازان بزرگ دنیا چون بتهوون،باخ،شوپن،شومان و …
از بزرگان گیتار کلاسیک می توان به جان ویلیامز،فرناندو سور،فردیناندو کارولی و … اشاره کرد.

گیتار پاپ

گیتار پاپ همانطور که از نامش پیداشت مربوط به موسیقی پاپ است.در مورد این سبک نکته های زیادی را باید گفت که متاسفانه از دید شما عزیزان تا امروز پنهان مانده است.
بر خلاف تصور ،این سبک گیتار نه تنها ساده نیست بلکه پیچیدگیهای بسیار زیادی نیز دارد و صرفا به آکورد و ریتم منتهی نمی شود.در این سبک هم مانند دیگر سبکها نیاز به تمرین بسیار زیاد هست و اصلا هم زود بازده آسان نیست.در واقع این طرز تفکر اشتباه تا به امروز ضربه های زیادی به این سبک از گیتار زده.
گیتار پاپ هیچ پیش نیازی ندارد.به عنوان مثال نباید اول گیتار کلاسیک یاد گرفت و بعد گیتار پاپ.این دو ،مقوله های کاملا جدا از یکدیگر هستند.
این سبک گیتار را در ایران با همان گیتارهای کلاسیک و فلامنکو می نوازند و ساز گیتاری به نام گیتار پاپ وجود ندارد.بسته به سلیقه نوازده و جنس صدا و زیر دست و … که مد نظر است ساز مورد نظر انتخاب می گردد.
عده ای این سبک را با پیک و عده ای نیز با انگشت می نوازند.در صورتی که شما علاقمند هستید این سبک را با انگشت بنوازید باید از تکنیکهای فلامنکو و کلاسیک برای نواختن استفاده کنیدو پس از یادگیری تکنیکهای مورد نظر قطعات پاپ را با آن تکنیکها بنوازید. در صورت اصرار بر انگشت نوازی پیشنهاد اول ما فلامنکو است به دلیل داشتن ریتم نوازیهای گسترده و متنوع.
اما عده ای نیز این سبک را با پیک می نوازند که آن نیز درست است و بسیار هم رایج است.چه بسا بسیاری از قطعات پاپ که دوست دارید با پیک نواخته شده اند.
تفاوت این دو مدل نواختن در صدای تولید شده و تکنیکهای نواختن آنهاست.بعضی قطعات را باید حتما با پیک و بعضی را حتما با انگشت نواخت و بعضی قطعات را نیز می توان با هر دو نواخت.
از جمله نوازندگان پیک نواز این سبک می توان به آرمیک نوازنده ایرانی الاصل اشاره نمود که قطعات بسیار زیادی را در سبک پاپ و پاپ فلامنکو ساخته و نواخته است و همینطور می تون از اردشیر فرح نام برد .
از جمله نوازندگان انگشت نواز این سبک نیز می توان به بابک امینی اشاره نمود.
البته مانند دو مکتب قبلی اساتید بسیاری در این زمینه فعالیتهای مهم و چشمگیری داشته اند و نام نبردن از آنها صرفا به دلیل کوتاه و مفید بودن مطالب می باشد.
اما به طور کلی در ایران تعریف دیگری نیز برای گیتار پاپ وجود دارد :
آن سبکی از گیتار که با آن آواز خوانده می شود که اگر چه اشتباه نیست اما تعریف کاملی نیست.
قسمتی از نواختن گیتار پاپ به ریتم نوازی مربوط می شود که آواز نیز می تواند با آن همراه شود.

گیتار الکتریک

به نوعی از گیتار گفته می شود که صرفا از خود صدایی ندارد و برعکس دیگر گیتار ها اکثرا بدنه ی آنها تو پر است و برای تولید صدا به دستگاههایی به نام افکت و آمپلی فایر متصل میگردد و چون دستگاههای ذکر شده با برق کار میکنند به این نوع گیتار، گیتار الکتریک می گویند.اما خود گیتار نیازی به برق ندارد.
بدنه گیتار الکتریک از چوب و هر 6 سیم آن فلزی هستند.
البته مدلهای 7 سیم و مدلهای متفاوت گیتار الکتریک با 2 یا 3 دسته و .. نیز برای این ساز وجود دارد.
با گیتار الکتریک سبکهای بسیار زیاد و متنوعی نواخته می شود مانند راک و متال و مشتقات آنها و …
بسیار مهم است که بدانید نیازی به یادگیری انواع دیگر گیتار قبل از گیتار الکتریک نیست و این ساز با وجود شباهتهای بسیار به دیگر گیتارها ، تفاوتهای زیادی نیز با آنها دارد و به همین دلیل گیتار الکتریک یک ساز مستقل برای خود محسوب میشود و هیچ مکتب نواختن گیتار پیش نیاز گیتار الکتریک نبوده و شما می توانید از ابتدا شروع به یاد گیری گیتار الکتریک بکنید.
پروسه ی تولید صدا در گیتار الکتریک به این گونه است که صدا از طریق پیکاپ(میکروفونهای گیتار الکتریک) به دستگاهی به نام افکت منتقل شده در آنجا پردازش شده و تغییر پیدا میکند و از طریق آمپلی فابر به گوش شنونده می رسد.
از بزرگان این ساز می توان به جو ساتریانی،اینگوی مالمستین،پل گیلبرت،دیوید گیلمور،ادی ون هالن، اسلش،گری مور و … اشاره کرد که هر کدام از بزرگانی که نام برده شد سبکی متفاوت از دیگری دارند و برای انتخاب سبک لازم است اطلاعات زیادی در مورد سبکهای مختلف گیتار الکتری داشته باشید.
گیتار الکتریک انواع مختلفی دارد و در سبکهای مختلف هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود که البته سبکهای نواختن آنها با هم متفاوت است.

گیتار آکوستیک

این گیتار ظاهری شبیه به گیتار کلاسیک دارد .اما باطنی کاملا متفاوت.از لحاظ ظاهری کمی بزرگتر از گیتار کلاسیک است و هر 6 سیم آن فلزی هستند و بدنه ی آن از چوب است و دسته اش از گیتار کلاسیک باریک تر استو بدنه ای مربع گونه تر نسبت به گیتار کلاسیک دارد.
این گیتار نوع 12 سیم نیز دارد.
با این گیتار سبکهای کانتری ،راک،بلوز،جز و … نواخته می شود.
بسیاری از نوازندگان گیتار الکتریک به خاطر شبیه بودن تکنیکهای نوازندگی با این ساز هم آشنایی دارند.
این ساز هم با پیک و هم با انگشت نواخته میشود.
سبک جدیدی به نام پرکاسیو نیز با این گیتار نواخته میشود.علت نام گذاری این سبک به پرکاسیو استفاده از چوب به عنوان ریتم در زیر صدای گیتار است.گویی یک پرکاشن و یک گیتار در حال نواختن با هم هستند.از نوازندگان بزرگ این سبک میتوان از مانلی جمال نام برد.

گیتار باس

گیتاری با ظاهری شبیه به گیتار الکتریک ،دارای انواع 4 سیم،5 سیم،6 سیم،7 سیم،12 سیم و فرت لس (بدون فرت) است.سیمها بسیار قطور تر از گیتار الکتریک و صدایی بسیار بم دارد و معمولا به عنوان سولو(تک نوازی) در قطعه استفاده نمی شودو بیشتر نقش هم نواز و همراهی کننده موزیک را دارد.
تقریبا در تمام مکتبهای موسیقی از این گیتار استفاده میشود مانند پاپ ، راک ، متال ، بلوز، کانتری و …
گیتار باس هم با پیک و هم با انگشت نواخته می شود.

این ساز نیز مانند گیتار الکتریک از خود صدایی ندارد و صدای آن توسط میکروفونهای گیتار(pick up) گرفته شده و از طریق کابل به افکت و پس از آن به آمپلی فایر منتقل می شود.

از نوازندگان بزرگ این ساز میتوان به پل مک کارتنی ،جیمز جمرسون و مایک وات اشاره کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.