آنچه هر هنرجوی گیتار قبل از شروع باید بداند

سوالهای متداول

چه مدت طول می کشد تا گیتار را یاد بگیریم؟

در جواب باید بگویم نه تنها جواب آن نا مشخص است بلکه خود سوال هم نا مفهوم است.چرا؟بهتر است اول شما بگویید منظورتان از یادگیری کامل گیتار چیست و چه کسی اصلا می توان ادعا کند گیتار را کامل بلد است؟گفتن چنین حرفی مانند این است که شما بگویید من پزشک هستم و همه تخصصهای پزشکی را بلدم که صحبت مضحکی است.چون شما برای گلو دردتان به سراغ روانپزشک ویا جراح مغز نمیروید. پس شاید بپرسید جواب این سوال چیست؟. برای دانستن جواب شما باید بدانید که هر مدرسی شیوه تدریس مخصوص به خود دارد و با توجه به شیوه تدریس او هر هنرجو در زمان مشخصی توانایی نواختن قطعه ای را پیدا می کند.به عنوان مثال من در بخش ویدیو ها در همین سایت مدت زمان فراگیری گیتار هر هنرجو را در کنارش نوشته ام .بدین ترتیب هر کس می تواند تقریبا متوجه شود در کلاسهای من در چه مدت زمان، چه قطعه ای را خواهد زد.به این ترتیب هنرجوی جدید می تواند انتخاب کند که شیوه ی من را می پسندد یا نه. نکته دوم میزان تمرین شماست.هر چقدر بیشتر تمرین کنید زود تر به آنچه می خواهید می رسید و محدودیتی هم برای تمرین کردن نیست.استاد بزرگ گیتار پاکو دلوچیا در صحبتهایش گفته بود که بین روزی 12 تا14 ساعت تمرین می کرده و حتی می گفت 14 ساعت هم کمه. فراموش نکنید تبلیغات آموزش کامل گیتار تنها در 10 جلسه و تنها در 20 جلسه چیزی جز کلاهبرداری نیست.اگر چنین چیزی ممکن بود تمام دنیا گیتاریست بودند.و اکثر افرادی هم که این روش ها را تبلیغ میکنند حتی در همان نگاه اول هم میشود دریافت که این شخص نوازنده خوبی نیست.پس خودتان را گول نزنید.نمی شود گیتار را در 2 یا 3 ماه فرا گرفت.اگر این چنین باشد این همه اساتید گیتار در تمام دنیا سالها عمر خود رو بیهوده گذرانده اند. بد نیست زندگینامه یا بیوگرافی های نوازندگان بزرگ دنیا را برای دریافت کامل مطلب بخوانید.

آیا یادگیری گیتار ساده است؟

هیچ کاری به خودی خود ساده نیست.چیزی که کار را ساده میکند اول علاقه شما و لذت بردن شما از آن کار است و دوم توانایی بالای شما در آن زمینه است. با یک مثال بهتر متوجه خواهید شد. آیا رانندگی کاری است ساده یا مشکل؟اگر شما از رانندگی می ترسید و یا علاقه ای به انجام آن ندارید طبیعتا برای شما بسیار مشکل است.اما اگر شما عاشق رانندگی هستید حتی اگر سخت هم باشد با تلاش زیاد بالاخره آن را یاد خواهید گرفت. پس جواب این است : اگر گیتار را دوست دارید شروع کنید.بگذارید آینده برای شما تصمیم بگیرد که میتوانید یا نه.

کلاس خصوصی بهتر است یا آموزشگاهی؟کلاس گیتار چند دقیقه باید باشد؟

ابتدا باید بگویم کلاسهای موسیقی باید به صورت خصوصی برگزار شوندو حتی در آموزشگاهها هم هنرجو به صورت خصوصی درس میگیرد.بحث اصلی بحث زمان کلاس است.طبیعتا هر چه زمان کلاس بیشتر باشد مدرس برای گفتن مطالب آزاد تر است.در اینجا دیگر بحث مالی مطرح میشود.هر چه کلاس طولانی تر باشد طبیعتا هزینه بیشتری هم دارد. اما به طور کلی کلاس باید حداقل 20 دقیقه باشد و از نظر شخص من حداکثر 1 ساعت.بعد از یک ساعت مغز شما خاموش میشود و توان یادگیری مطالب جدید را ندارد.اگر هم قرار است در یک روز شما بیشتر از 1 ساعت کلاس داشته باشید بهتر است حتما یک زمان استراحت مفید بین دو کلاس داشته باشید. اما به طور کلی بهتر است زمانهای طولانی کلاس به صورت مساوی در هفته تقسیم شود.به عنوان مثال در دانشگاههای موسیقی در کشورهای مختلف هفته ای حتی تا 3 جلسه کلاس برای تمرین نوازندگی برگزار می شود تا مرتبا هنرجو زیر نظر باشد و از کج رفتن مسیر جلوگیری شود. به طور کلی هنرجو می تواند بسته به تواناییش هفته ای از 1 تا 3 جلسه کلاس موسیقی داشته باشد.فراموش نکنید که نکته اصلی تمرین شماست و این کلاسها فقط مسیر را به شما نشان می دهند. از کلاسهای گروهی پرهیز کنید.کلاسهایی که موسیقی را به تمام افراد کلاس به صورت گروهی یاد می دهند معمولا مناسب نیستند.سطح اطلاعات افراد در هر کلاسی متفاوت است و چگونه می توان به 10 نفر با سطح اطلاعات مختلف درسی یکسان داد؟آیا می شود به کسی که جلسه اول است و کسی که 1 سال آموزش دیده درسی یکسان داد؟

چه سبکی را برای نواختن گیتار انتخاب کنم؟کدام سبک برای شروع بهتر است؟

هر سبک گیتار یا بهتر بگویم هر مکتب گیتار، خصوصیات خاص خودش را دارد و هر شخصی با توجه به سلیقه و علاقه های شخصی آزاد است یکی را انتخاب کند. من همیشه در جواب این سوال از هنرجویانم می پرسم بنز بهتر است یا بی ام و؟در جواب عده ای میگویند بنز و عده ای هم بی ام و.درست مانند سبکهای مختلف یکی میگوید کلاسیک و یکی میگوید پاپ.طبیعی ایت که سلیقه ها متفاوت باشد.اما هیچ کدام نسبت به دیگری برتری ندارد..هیچ سبکی هم پیش نیاز سبک دیگری نیست.متاسفانه در بین مردم مطالب اشتباه زیادی در مورد برتری سبکها نسبت به دیگری باب شده از جمله اینکه مثلا کسی که کلاسیک را یاد بگیرد میتواند همه سبکها را بنوازد و یا جملات دیگری از این قبیل.واقعیت این است که به هیچ وجه این طور نیست.کلاسیک ارزشهای خود را دارد و پاپ و فلامنکو هم هر کدام ارزشهای خود را دارا هستند.

با پیک بزنم یا با انگشت؟

با گیتاری که در شکل بالای صفحه میبینید حداقل به 3 سبک میتوان نواخت. پاپ(پیک استایل)،کلاسیک و فلامنکو. کلاسیک و فلامنکو هر دو با انگشت (finger) نواخته میشود و سبک پاپ معمولا با پیک نواخته می شود. در صورتی که میخواهید سبک پاپ را با انگشت بنوازید باید ابتدا برای مدتی کلاسیک و فلامنکو را فرا بگیرید تا با استفاده از تکنیکهای آن بتوانید سبک پاپ را با انگشت بزنید که این روش زمان آموزش را طولانی تر می کند.اصولا پاپ را باید با پیک(وسیله ای که با آن به سیمها ضربه میزنند و یا همان مضراب گیتار) نواخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.